شعر در جوایز ادبی معتبر دنیا (بخش دوم) / احمد امیرخلیلیشب های شعر استراگا. مقدونیه

شب های شعر استراگا[1] یک جشنواره بین المللی شعر است که سالانه در استراگای مقدونیه برگزار می شود. در طول چند دهه از برگزاری این جشنواره معتبر ترین بخش جایزه آن موسوم به طلای طلایی شعر به برخی از قابل توجه ترین شاعران بین المللی از جمله محمود درویش، جوزف برادسکی، تد هیوز، پابلو نرودا و... اهدا شده است. این جشنواره برای اولین بار در سال 1961 در استراگا توسط جمهوری مقدونیه و با انتخاب شاعران مقدونیه ای برگزار شد. در سال 1963 لیست داوری و انتخاب کاندیدهای جشنواره به انتخاب شاعران سراسر جمهوری فدرال سوسیالیست یوگسلاوی گسترش یافت. از سال 1966 این رویداد تبدیل به یک جشنواره فرهنگی بین المللی شد. جایزه بین المللی طلایِ طلایی شعر در همان سال تأسیس و نخستین دریافت کننده آن رابرت روژستونتسکی بود. در سال 2003 و با حمایت یونسکو، جشنواره یکی دیگر از جایزه های بین المللی به نام پل های از استراگا[2] را برای بهترین کتاب شعر نخستین نویسنده به بخش های خود اضافه کرد. در طول دوره موفقیت آمیز خود، ای جشنواره با انتخاب حدود 4000 نفر از شاعران، مترجمان، نویسندگان و منتقدان ادبی از حدود 95 کشور جهان برگزار شده است. بخش های کاندیداتوری این فستیوال شامل طلایِ طلایی شعر است که جایزه اصلی بوده و به شاعران معروف و بین المللی برای موفقیت در زندگی و در شعر داده می شود و نام برنده جایزه معمولاً چند ماه پیش از فستیوال منتشر خواهد شد. جایزه برادران میلادینوف برای بهترین کتاب شعری که بین دو جشنواره منتشر شده است از دیگر بخش های این فستیوال بوده و جایزه پل های استراگا برای نویسندگان برترّ کتاب اولی و جایزه بهترین شاعر مقدونیه ای نیز از بخش های انتخابی این فستیوال بین المللی می باشد. نکته جالب این فستیوال آن است که جایزه طلایِ طلایی اغلب به شاعرانی اعطا شده است که در کشورهای خود، جزو اپوزسیون و مخالفان دولتی بوده اند مانند یوسف برادسکی شاعر تبعیدی روسی و پابلو نرودا شاعر انقلابی شیلیایی. آخرین دریافت کننده جایزه طلایِ طلایی این فستیوال به شاعر معاصر صربی-آمریکایی چارلز سیمیک[3] که لقب پانزدهمین ملک الشعرای گنکره آمریکا را دریافت کرده است، اعطا شد.

 

جایزه شعر گریفین. کانادا

جایزه شعر گریفین[4] پرطرفدارترین جایزه شعر کانادا است. این کمپانی در سال 2000 توسط اسکات گریفین بازرگان و فعال حقوق بشر تاسیس شد. جوایز آن به یک شاعر کانادایی و یک شاعر بین المللی که به زبان انگلیسی می نویسد، تعلق می گیرد. در سال 2010 جایزه شعر گریفین از 100000 دلار به 200000 دلار به بهانه برگزاری دهمین سالگرد جایزه، دو برابر شد. افزایش مبلغ به 100،000 دلار، به ترتیب مبلغ 10000 دلار به هرکدام از هفت نفر لیست انتخاب شده - چهار شاعر بین المللی و سه شاعر کانادایی - اعطا می شود. در تاریخچه این فستیوال اینگونه آمده است که در آوریل 2000، اسکات گریفین تصمیم گرفت تا آگاهی عمومی را در مورد نقش حیاتیِ شعر در زندگی فرهنگیِ جامعه، افزایش دهد. گریفین به عنوان رییس مجموعه به پیشنهاد و مشاوره مارگارت اتوود، رابرت هاس، مایکل اونداتای، رابین رابرتسون و دیوید یانگ این جایزه را پایه گذاری کرد. در ژوئن 2004 کارولین فورچ شاعر معروف آمریکایی نیز عضو هیئت امناء شد. بخش های اصلی این جایزه بین المللی شامل جایزه برای یک شاعر زنده کانادایی، جایزه برای یک شاعر زنده از هر کشوری غیر از کانادا تعیین شده است. لیست کاندید ها هر سال در ماه آوریل، ماه ملی شعر کانادا اعلام می شود. آخرین جایزه این فستیوال به جردن آبل[5] برای مجموعه شعر انجون[6] در بخش شاعر زنده کانادایی و آلیس اسوالد[7] شاعر بریتانیایی برای مجموعه شعر سقوط بیداری[8] در بخش شاعر بین المللی و همچنین جایزه یک عمر فعالیت هنری به فرانک بیدارت اهدا شد. کاندیدهای سال 2018 این جایزه با داوری سارا هوو[9]، بن لرنر[10]، یان ویلیامز[11] در 10 آوریل 2018 نیز اعلام می شود. جایزه سال 2018 برای تقدیر از یک عمر فعالیت هنری نیز به آنا بلاندینا[12] شاعر معاصر رومانیایی اعطا خواهد شد.

 

جایزه جایزه هیپوکرات ها. بریتانیا

جایزه هیپوکرات ها[13] یا جایزه بقراط، برای شعر و پزشکی در سال 2009 توسط دونالد سینگر[14] و مایکل هالس[15] پایه گذاری شد. بنیانگذاران این جایزه، هدف آن را جمع آوری دیدگاه های ملی و بین المللی در مورد سه موضوع اصلی تاریخی و معاصر که عامل متحد کردن رشته های شعر و پزشکی هستند؛ پزشکی به عنوان الهام بخش برای نوشته های شاعران؛ اثرات خلاقیت شاعرانه بر تجربه بیماری توسط بیماران، خانواده های آن ها، دوستان و مراقبین و همچنین شعر به عنوان یک درمان، بیان می کنند. جوایز بین المللی برای اشعار منتشر نشده به زبان انگلیسی، از شاعرانی که سراسر جهان زندگی می کند انتخاب و به آن ها اهدا می شود. هفت جایزه اصلی در جایزه هیپوکرات ها برای شعر و پزشکی وجود دارد. سه جایزه برای دانشجویان بهداشت بین المللی یا متخصصین مرتبط با خدمات بهداشتی بین المللی، از جمله پزشکان، مربیان، محققان و دانشمندان زیست پزشکی در نظر گرفته شده است. سه جایزه برای شعرهای آزاد بین المللی نیز به شاعران اهدا می شود. جایزه بین المللی بقراط برای شاعران جوان در سال 2012 برای شعر منتشر نشده در مورد موضوع پزشکی به بخش های جایزه اضافه شده است. امسال جایزه هیپوکرات 2017 برای شعر و پزشکی در همکاری با دانشکده هنر و علوم انسانی در دانشکده پزشکی هاروارد برگزار شد. سمپوزیوم بین المللی در سال 2010 و 2011 در زمینه شعر و پزشکی و جوایز بقراط، انجمن بین المللی هیپوکرات را برای شعر و پزشکی ایجاد کرده است. برندگان سال 2017 این جشنواره در بخش شعر آزاد آلیشا گاپلن[16] از کشور کانادا، کلر کالیسون[17] و راسی جکسون[18] از انگلستان؛ در بخش بهداشت بین المللی کتی دی آرسی[19] از ایرلند، اندرو دیمیتری[20] از استرالیا و یورا دائوس[21] از انگلستان و در بخش شعرهای منتشر نشده شاعر جوان ارین اومالی[22] از آمریکا بوده اند.

 

جایزه بین المللی شعر مونترال. کانادا

جایزه بین المللی شعر بین المللی مونترال[23] (همچنین به عنوان جایزه مونترال شناخته می شود.) یک رقابت شعر دو سالانه در مونترال شهر کبک، کانادا است. این جایزه به تازگی و در آوریل 2011 در ماه ملیِ شعر کانادا راه اندازی شد. این مسابقه دعوتنامه های آنلاین اشعار انگلیسی را از هر جای دنیا می پذیرد و توسط یک هیئت انتخابی 10 نفره بین المللی که در هر دوره رقابت تغییر می کنند به فستیوال دعوت شده امّا در نهایت برنده توسط یک داور انتخاب می شود. جایزه 200000 دلاری این فستیوال بزرگترین جایزه نقدی حال حاضر برای انتخاب یک شعر از شاعر است. علاوه بر شعر برنده که در نشریه معتبر Véhicule Press[24] چاپ خواهد شد، 50 شعر برتر را نیز در یک نشریه شعر جهانی چاپ می شود. مارک تدرینیک[25] در سال 2011، میا آندرسون[26] در سال 2013 و اوا. اچ. دی[27] در سال 2015 شاعران برگزیده این جایزه بوده اند.

 

جایزه شعر تی.اس. الیوت. بریتانیا

جایزه تی. اس. الیوت برای شعر در سالیان متوالی توسط انجمن کتاب شعر بریتانیا برگزار و به برگزیدگان آن اهدا شده است. شرط اول آن مانند جایزه کاستا بوک این است که نویسنده و شاعر انگلیسی زبان یا ساکن انگلستان و جمهوری ایرلند باشد. این جایزه در سال 1993 در جشن تولد 40 سالگی انجمن کتاب شعر بریتانیا افتتاح شد، هزینه جایزه توسط همسر الیوت، خانم والری الیوت[28] تامین شده و اخیراً توسط املاک تی. اس. الیوت داده شده است. جایزه شعر تی. اس. الیوت در سال 2016 به بنیاد تی.اس. الیوت واگذار شد. در حال حاضر، این جایزه به مبلغ 20000 پوند است برای نفر اول آن و نیز هر یک از 9 نفر کاندیدا 1500 پوند دریافت می کنند. این رقابتِ سالانه، با ارزش ترین جایزه سالانه شعر بریتانیا است. این جایزه به عنوان "بهترین جایزه در شعر"  نیز نامگذاری شده است. 10 نفر کاندید این جایزه در شب قبل از معرفی برندگان، در جلسات در تالار جشنواره سلطنتی در Southbank لندن شعرخوانی می کنند. این برنامه در سال 2011 با حضور 2000 نفر مخاطب برگزار شد. آخرین برنده این جایزه در سال 2017، شاعر 29 ساله ویتنامی تبارِ ساکن آمریکا اوشن وونگ[29] برای مجموعه شعرهای آسمان شب[30] و زخم های خروج[31] بوده است.

 

مسابقه شعر ملی. بریتانیا

مسابقه شعر ملی[32] جایزه شعر سالانه کشور انگلستان از سال 1978 است. این توسط انجمن شعر کشور انگستان برگزار شده و از کشورهای مختلف در سراسر جهان شرکت کننده می پذیرد. بیش از 10000 شعر در هر سال به این رقابت ارسال می شود. اکثر برندگان این جشنواره بعدها به شاعران بزرگ سرزمین خود تبدیل شده اند. کارول ان ای دافی[33] یکی از برندگان پیشین جایزه شعر ملی بریتانیا و از شاعران معروف حال حاضر انگلستان است که در سال 1983 با شعر "هر کس که او بود" برنده شد. او در سال 2007 چنین گفت: در آن روزها من را شاعر نامیدند بنابراین به عنوان یک شاعر زن جوان برای من به معنای آن بود که شروع کنم به تغییر و تلاش کنم برای بهترین شدن و امیدوار بودن. کریستوفر جیمز[34] برنده سال 2008 اظهار داشت: اگر یک مدار موفقیت کامل[35] برای جایزه های شعر وجود داشته باشد، رقابت های ملی شعر قطعاً ویمبلدون است که همه آرزوی برنده شدن در آن را دارند. از جمله برندگان معروف این جایزه روت پادل[36]، یو شاپکت[37]، سیناد موریسسی[38]، ایان دوگیگ[39]، کلوت بریس[40] و هلن دانمور[41] شاعر و رمان نویس معروف انگلستانی هستند. رقابت ها بصورت سالانه اجرا می شود، دبیرخانه در بهار شروع به فعالیت کرده و در پاییز دریافت آثار را متوقف می کند. یک تیم داوری متغیر شامل سه شاعر هر ساله اعلام خواهد شد. جایزه اول 5000 پوند بوده و شعر سه برنده برتر در مجله شعر پیشرو بریتانیا Poetry Review منتشر می شود. 

 

جایزه‌ کتاب ملی آمریکا. ایالات متّحده آمریکا

شاید جایزه کتاب ملی[42] آمریکا تنها به بررسی آثار نویسندگان آمریکایی بپردازد و نه دیگر کشورها، و همین موضوع این جایزه را تبدیل به یک جایزه بومی کند نه بین المللی، اما نکته قابل توجه در این جایزه این است که برندگان هرساله این فستیوال ملی مورد توجه تمامی نشرها و مخاطبان جهان قرار می گیرند. در واقع اعتبار بالای این جایزه بومی، باعث شناخت و معرفی مولفین کتاب ها در گستره جهانی و نگاه بین المللی خواهد شد. این جایزه از سال 1936 پایه گذاری شده و هدفش تجلیل از بهترین آثار ادبی آمریکا برای گسترش مخاطبان آن‌ها به منظور ارتقاء دادن ارزش نوشتن خوب در آمریکا است. در مراسم نهایی جایزه کتاب ملی که هر سال در ماه نوامبر برگزار می‌شود، بنیاد کتاب ملی، جایزه کتاب ملی و دو جایزه یک عمر دستاورد را به نویسندگان اهدا می‌کند. بخش رقابتی این جایزه شامل جایزه کتاب ملی در نگاه کلی، جایزه کتاب ملی در بخش داستانی، جایزه کتاب ملی در بخش غیرداستانی، جایزه کتاب ملی در بخش شعر، جایزه کتاب ملی در بخش ادبیات جوانان است. اولین برنده ملی در بخش شعر به پیترسون ویلیام کارلوس ویلیامز[43] برای کتاب سوم و گزیده اشعارش[44] در سال 1950 اهدا شد. آخرین جایزه نیز در سال 2017 به فرانک بیدارت[45] برای کتاب نیمه نور[46] که مجموعه از اشعار وی از سال 1965 تا 2016 است تعلق گرفت.

 

جایزه‌ کتاب اول گاردین. بریتانیا

جایزه کتاب اول گاردین یک جایزه سالانه است که هرساله یک نویسنده مستعد و کتاب اولی را به مخاطبان خود معرفی می کند. در ابتدای پایه گذاری این جایزه در سال 1965 عنوان آن جایزه تخیل گاردین یا جایزه داستانی گاردین بوده است و از سال 1999 به جایزه "کتاب اول گاردین" تغییر نام داد. برنده‌ جایزه کتاب اول گاردین، 10000 دلار به همراه تبلیغ کتابش در روزنامه‌ی گاردین دریافت می‌کند. این جایزه در آخرین دوره خود در سال 2015 برای اولین بار جایزه خود را به یک شاعر اهدا کرد و پس از آن در سال 2016 برگزاری آن متوقف شد. اندرو مک‌میلان[47] برای مجموعه شعرش با نام فیزیکی[48] در سال 2015 یعنی آخرین دوره برگزاری این جایزه تنها شاعر برنده آن بوده است.

 

جایزه شعر آفریقایی دانشگاه برونل. بریتانیا

جایزه ادبیات بین المللی آفریقای جنوبی برونل[49] جایزه ادبی با هدفِ توسعه، ترویج و تبلیغ شعر در آفریقا است. این جایزه توسط دانشگاه برونل حمایت شده و با داوری نویسندگانِ کشورهای مشترک المنافع که شاملِ مرکز قاره آفریقا و انگلستان می باشد، برگزار می شود. این جایزه توسط صندوق کتاب های شعر آفریقایی ایالات متحده آمریکا تامین شده و مبلغ آن 3000 دلار بوده و هدف این جایزه دریافت 10 شعر منتشر نشده از شاعران آفریقایی برای انتشار است . جایزه توسط برناردین واریتسو[50] نویسنده بریتانیایی-نیجریه ای پایه گذاری شده است تا به معرفی شاعران آفریقایی بپردازد. او در اولین سخنرانی خود در اختتامیه این جایزه خطاب به خوانندگان خارج از آفریقا گفت: برای من روشن شد شعر یک قاره با برگزاری یک جایزه می تواند منجر به جلب توجه نگاه های بین المللی و تشویق و ایجاد انگیزه برای شاعران آفریقایی شود. آخرین برنده این جایزه در سال 2017 رومئو اوریگان[51] شاعری از کشور نیجریه بوده است.

 

[1] . Struga Poetry Evenings (SPE)

[2] . The Bridges of Struga

[3] . Charles Simic

[4] . Griffin Poetry Prize

[6] . Injun

[8] . Falling Awake

[9] . Sarah Howe

[10] . Ben Lerner

[11] . Ian Williams

[12] . Ana Blandiana

[13] . The Hippocrates Prize

[16] . Alisha Kaplan

[17] . Claire Collison

[18] . Rosie Jackson

[19] . Kathy D’Arcy

[20] . Andrew Dimitri

[21] . Iora Dawes

[22] . Erin O’Malley

[23] . Montreal International Poetry Prize

[24] . این نشریه مهمترین و معتبرترین نشریه بین المللی شعر در کشور کانادا است. رجوع کنید به The Vehicule Poets.

[25] . Mark Tredinnick

[26] . Mia Anderson

[28] . Valerie Eliot

[29] . Ocean Vuong

[30] . Night Sky

[31] . Exit Wounds

[32] . National Poetry Competitionارسال کننده مقاله : احمد امیرخلیلی
دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.