کم دقتی در زبان
عنوان مجموعه اشعار : عبور
شاعر : الهام حسینی استکی


عنوان شعر اول : عبور
گفتی که حرفهای دلت جفت و جور نیست
گوشی برای از تو شنیدن صبور نیست

دلشوره ها گرفته نگاه تمام شهر
باز این گره نمی شود آدم که کور نیست

هر بار سرخ می شود این چشم ها به داغ
وقتی چراغ سد شده راه عبور نیست

تو عابری همیشه و باید که بگذری
یک روز می رسی به خدایی که دور نیست

چشمت که باز شد به خدا خوب خیره شو
من معتقد به عشقم و چشمی که شور نیست

عنوان شعر دوم : -
-

عنوان شعر سوم : -
-
نقد این شعر از : آرش شفاعی
در این غزل سعی کرده‌اید با استفاده از ظرفیت‌هایی که قافیه و ردیف در اختیارتان گذاشته است، با تأثیرگذاری بر احساسات مخاطب وی را درگیر شعر خودتان کنید. به نظرم این تلاش، در مجموع مثبت بوده است اما شعر شما تا رسیدن به مرحلۀ کمال، هنوز راه درازی در برابر خود دارد. مهمترین ایرادی که می شود دربارۀ شعر شما مطرح کرد، این است که هنوز در زبان لنگ می‌زنید. البته این مسأله با توجه به مدت زمان کمی که درگیر سرودن هستید، کاملاً طبیعی است و نباید شما را سرخورده و مأیوس کند.
برای اینکه دقیق تر متوجه ایرادات شعر شوید، برای نمونه به دو سه جا که زبان با دقت و توجه کافی استفاده نشده است، اشاره می کنم. مثلاً وقتی می‌گویید:
دلشوره ها گرفته نگاه تمام شهر
باز این گره نمی‌شود آدم که کور نیست
اولاً جا به جا شدن ارکان زبان به دلیل وزن، خودش باعث شده است زبان دچار افت شود. این گره باز نمی شود تبدیل شده است به باز این گره نمی شود و چون باز به اول جمله آمده است، انسان احساس می‌کند قید به معنای دوباره است. ثانیاً ربط دقیقی میان دلشوره گرفتن و نگاه دیده نمی شود. دلشوره گرفتن، یعنی استرس داشتن و اضطراب، اضطراب نگاه منظور شاعر بوده است؟ این وسط تکلیف گره و باز نشدنش چه می شود؟
باز همین ایراد در بیت آخر هم هست:
چشمت که باز شد به خدا خوب خیره شو
من معتقد به عشقم و چشمی که شور نیست
در مصرع اول، ایرادی نیست ولی باز مخاطب متوجه شور بودن چشم (نحس بودن) و عشق و خیره شدن به خداوند و ارتباط میان آنها نمی‌شود.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۱
الهام حسینی استکی » سه شنبه 19 مرداد 1400
سلام و درود شاعر گرامی ، از نقد ارزشمند شما سپاسگزارم .

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.