زبان را سختگیرانه جلو ببرید
عنوان مجموعه اشعار : خاطرات یک تیشه
شاعر : الهام حسینی استکی


عنوان شعر اول : خاطرات یک تیشه
جادوی چشمهات رامم کرد
دورشون سیم خاردار بکش
لاله ی وحشی همین دشتم
گفته کی دور من حصار بکش ؟

واسه چی گوسفندهای وِلت
بی اجازه تو دشت ما بچرن ؟
آی گرگ درون من ، پاشو
تا تو رو این ضعیفه ها نَدرن

های های نِیت که می پیچه
این دلم کنده میشه از ریشه
کوه هم با صدای تو چوپون
میره تا خاطرات یک تیشه

باشه از دور عطرمو با باد
می فرستم که عاشقم باشی
توی دفترچه های خاطره هات
پرشه از لاله های نقاشی .

عنوان شعر دوم : .
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : آرش شفاعی
شعر خاطرات یک تیشه تلاش شما را برای ایجاد یک فضای جدید، با استفاده از ظرفیت های زبان محاوره نشان می‌دهد. به این تلاش احترام می گذارم اما نکاتی درباره شعر شما لازم است حتماً گفته شود. مهمترین ایراد سروده شما این است که شاعر نسبت به زبان شعر، آسان گیر بوده است. زبان، ستون فقرات و مهمترین عنصر سازندۀ شعر است. اگر زبان شعر، دچار ایراد و مشکل باشد یا به صورتی آورده شود که شاعر نسبت به آن وسواس و دقت زیادی به خرج نداده باشد، شعر دچار ضعف و سستی می‌شود. نمونه هایی از این آسان گیری ها را در زیر آورده ام. ممکن ست با خودتان بگویید این موارد، با سختگیری زیاد گزینش شده است ولی واقعیت همین است که باید درباره زبان شعر به شدت سختگیر باشید.
این مصرع را ببینید:
گفته کی دور من حصار بکش ؟
ترتیب درست زبان شعر را در این مصرع به هم ریخته‌اید. شعر باید به این صورت می آمد: کی گفته.... شما برای رعایت وزن؛ مجبور شده اید ارکان جمله را جا به جا کنید و به همین دلیل مخاطب در نگاه اول گیج می شود که شکل درست جمله کدام است. باز در این بیت:
های های نِیت که می پیچه
این دلم کنده میشه از ریشه
اولاً خیلی با های های نی موافق نیستم و معتقدم باید از صوتی استفاده می شد که با صدای نی همخوانی و نزدیکی داشت. اما اگر با سهل گیری و ارفاق این مورد را بپذیریم، این در ابتدای مصرع دوم، حشو است و اصلاً برای پر کردن وزن آمده است.
یا این مصرع:
توی دفترچه های خاطره هات
ما در زبان فارسی، نمی گوییم دفترچه های خاطره ها، می گوییم دفترچه های خاطره، دفتر خاطرات. منظورم این است که در یک ترکیب دو طرف را جمع نمی‌بندیم اما شما بازهم برای رعایت وزن این اشتباه را در زبان مرتکب شده‌اید.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۱
الهام حسینی استکی » سه شنبه 06 مهر 1400
سلام و درود ، چشم ، نکاتی که فرمودید رو رعایت خواهم کرد ، سپاسگزارم ، پیروز باشید .

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.