سنگینی سایه محتوا
عنوان مجموعه اشعار : ..
شاعر : الهه معصومی مقدم


عنوان شعر اول : ..
وقتی 
هرچه را که دوست داشته ام
از دست داده ام
ادامه ی امید را
چگونه صرف زندگی کنم
وقتی  برفی که بر موهایم نشسته
سخاوت انتظار را سالهاست
زیر سوال برده است
اغوش جامانده
در خیابان
ایستگاه قطار..
انقدر میان خطوط موازی چشمانت
زندگی کرده ام،که نفهمیدم
انچه که به حاشیه غروب پیوست
عمر من بود...عنوان شعر دوم : ..
تنهایم
سیگاری روشن می کنم
به اعتراض...
چرا برنمی گردی..

عنوان شعر سوم : ...
..
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
وقتی سایه ی محتوا بر فرم و هارمونی تصاویر و مضامین شعر سنگینی کند ، پراکندگی و عدم انسجام تصویری متن را تهدید می کند چرا که شاعر ، تقریبا تمام هم و غم خود را به روی انتقال پیام گذاشته است و برای تشکل نهایی فرم تلاش کافی را انجام نداده است یا نخواسته است که انجام دهد !!
شعر اول خانم « الهه معصومی مقدم » هدف عمده ای به نام انتقال مفهوم زوال و ناامیدی از انتظار را پیش رو قرار داده و با مضامین ذهنی و انتزاعی چون ادامه ی امید ، چیزی را صرف زندگی کردن ، سخاوت انتظار و ... شعر را از عینیت دور ساخته و به نثر ادبی نزدیک کرده است . از سوی دیگر اما توجه به خطوط موازی چشم ها درست بعد از سطر ایستگاه قطار ، رِندی و هوشمندی شاعر را نشان می دهد که اگر بر این گونه تصویر سازی به جای ترکیب سازی های ذهنی ابتدای شعر تمرکز و آن ها را تمرین کند می تواند شعرهای بهتری بسراید .
نوشته ی دوم خانم « الهه معصومی مقدم » اما اصلا وارد حوزه ی شعر نمی شود زیرا اثری از تخیل در آن دیده نمی شود . هیچ تصرفی در واقعیت صورت نگرفته و گویا شاعر تصور نموده که هرگاه سیگاری در تنهایی روشن شود لابد فضا شاعرانه می شود و در فضای شاعرانه هر نوشته ای را می توان شعر خواند !!

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.