طرح بدون پرداخت




عنوان مجموعه اشعار : بی نام
شاعر : غلامرضا زربان


عنوان شعر اول : بی نام ۵۳
چه سرزمین ها که فتح ...
اما هنوز امپراطور،

تنهاست!

عنوان شعر دوم : -
-

عنوان شعر سوم : -
-
نقد این شعر از : عبدالله مقدمی
از آقای زربان تا کنون شعری نخوانده‌ایم. در همین اولین باری هم که برای‌مان شعر فرستاده‌اند، یکی فرستاده‌اند و چقدر هم کوتاه. به هر حال با نگاهی به مشخصات شاعر درمی‌یابیم که شاعر بیش از 5 سال سابقه دارد. پس به احتمال زیاد شاعر سابقه ارائه آثار خود را به مخاطبان و به خصوص مخاطبان حرفه‌ای‌تر را داشته است. حالا بیایید نگاهی به طرح-شعر آقای زربان بیندازیم. ساخت متن شباهت‌هایی هم به کاریکلماتور دارد. (اگر چه نه به صورت کامل) با خواندن شعر می‌بینیم که شاعر نکته و کشف خلاقانه و شاعرانه‌ای که از شعر انتظار داریم را پیدا کرده است. تصویر امپراطوری که علی‌رغم فتح سرزمین‌های زیاد، هنوز تنهاست. این گِل خوبی برای آفرینش هنری است. اما این مضمون جالب توجه و بدیع نیاز به ساخت و پرداخت بیشتری داشته است. نداشتن پرداخت شاعرانه و استفاده نکردن از عناصر بدیعی و آرایه‌های ادبی، باعث شده است شعر شبیه متنی خبری باشد. حتی از این حیث می‌تواند ویژگی‌های تیتر روزنامه را داشته باشد.
حذف فعل در جمله اول مستحسن نیست. این حذف به قرینه معنوی، به ساخت جمله آسیب رسانده است. سفیدخوانی خاصی هم از آن متبادر نمی‌شود. برای همین به نظر وجود فعل از حذفش بهتر است. اما گذشته از این مورد، شاعر توانسته است ایجاز را در جملات به خوبی رعایت کند. ساخت و نحو جملات سالم است اما همانطور که گفتیم مضمون و کشف ابتر مانده است. شاید آقای زربان روی این مضمون کمی بیشتر کار کند و اقدام بیشتری برای پرداخت و البته بسط موضوع انجام دهد، شعر بهتر باشد. البته باید توجه کنیم که این بسط باید طوری باشد که حرفی برای گفتن داشته باشیم و نه اینکه صرفاً جملاتی را به شعر اضافه کنیم.

منتقد : عبدالله مقدمی

عبدالله مقدمی (زادهٔ ۱۳۵۹ خورشیدی) شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار، طنزپرداز ایرانی است. از سال‌های میانی دههٔ هفتاد شروع به نوشتن کرد. اگر چه تا سال ۱۳۸۰ در جلسات و انجمن‌های تهران و شهرری فعالیت می‌کرد ولی در این سال با عضویت در انجمن شاعران ...



دیدگاه ها - ۲
عبدالله مقدمی » سه شنبه 19 تیر 1397
منتقد شعر
سلامت باشید جناب زربان عزیز. به امید خواندن شعرهای بیشتر از شما
غلامرضا زربان » یکشنبه 17 تیر 1397
سلام. عرض احترام و ادب. نقد شما را خواندم جناب مقدمی گرامی. البته نوشتن در مورد سروده ای به این کوتاهی، منهای سابقه ای از سروده های پیشین، همانطور که اشاره کردید، راحت نیست. از این بابت پوزش مرا بپذیرید که سروده ی دیگری ارسال نکردم. ممنونم که با دقت خواندید و اجازه دادید از بازخوردی که این سروده می تواند در نگاه یک منتقد داشته باشد بهره مند گردم. برقرار باشید.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.