نثر با كمي نمك شعر
شاعر : افشین شجاع


Afshin Shojaa:
خواهرم قبلِ به دنیا آمدن من
مثلِ یک پروانه
با کمی عمر که اندازه نبود
از بغلِ باغچه‌ی زندگی‌اش
خواهرم پر کشید
خواهرم محبوبه
مثلِ یک گل زیبا
مثلِ یک یاس کبود
که اگر مانده بود
غنچه‌ها از خود داشت
خواهرم مثل یک معجزه آمد
که بگوید به همه
عمر ما هر لحظه
نقطه‌ی پایان است
کودکی رفت ولی
یادِ ندیدن‌هایش
در ضمیرم ناخوداگاه
پرورش یافته است
کودکی خواهرِمن بوده‌وهست
که در این فاصله‌ها
او مرا می‌بیند
خواهرم اکنون
به‌ خدا (بخدا) نزدیک است.
.
#افشین_شجاع
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
نثر ادبي چيست ؟ نثر شاعرانه چيست ؟
ادبيات را متني كلامي با زباني برجسته دانسته اند . اما برجستگي زباني كدامست ؟ زبان ادبي با افزودن يا كاستن عناصري بر زبان يا از زبان روزمره حاصل مي آيد . اگر عناصري موسيقايي و آرايه هايي صوري چون وزن و قافيه و انواع جناس ها و تركيب سازي ها و ... را بر زبان روزمره بيافزاييم به زبان ادبي نظم رسيده ايم چون بر برونه ي زبان تغييراتي را اعمال كرده ايم . اما اگر هنجارهاي عادي زبان را در درونه ي زبان بشكنيم و تخيل را در ساختار متن به اجرا درآوريم ، چه متن منظوم باشد و چه منثور ، چه داراي برجستگي هاي صوري باشد و موسيقايي باشد و چه نباشد ، به زبان ادبي شعر رسيده ايم .
نثر ادبي متني است كه داراي آرايه هايي صوري ست اما تخيل تازه اي ندارد ( يعني يك مثنوي يا يك رباعي مي تواند تنها يك نثر ادبي باشد! ) و نثر شاعرانه متني است كه داراي تخيل هست اما تخيل آن خودكار شده و كليشه اي شده است .
نوشته ي «افشين شجاع» يك نثر شاعرانه است . آرايه ي صوري خاصي را به نمايش نمي گذارد اما تخيلي با خود دارد كه متاسفانه چندان تازه نيست . تشبيهات ساده و آشنا و گاه حتي نثري ساده كه تنها پلكاني نوشته شده اند ، نمي تواند راهي به شعر بيايد . چرا كه به جاي حظ و لذت زيباشناختي تنها به معنارساني منجر مي شود .
معنا در اين متن خيلي عريان و صريح ارايه مي شود چرا كه مضامين شاعرانه ي متن لو رفته اند و هيجاني را برنمي انگيزند .
از شاعري با بيش از پنج سال سابقه ي شعري انتطار بسيار بيشتري مي رود .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.