تخیل، تخیل، تخیل
عنوان مجموعه اشعار : هیچ
شاعر : علیرضا نوروزی


عنوان شعر اول : خسته
پیوند ز هم گسسته را می‌مانیم
درهای همیشه بسته را می‌مانیم
هر تختۀ پاره ، دل به دریا زد و ما
کشتی به گل نشسته را می‌مانیم

عنوان شعر دوم : بی‌باک
در ورطۀ عاشقی چه باک افتادن
بر دامن خاک چاک چاک افتادن
از خاکیم و به خاک برمی‌گردیم
از خاک چه باک روی خاک افتادن

عنوان شعر سوم : نیست
دیری‌ست که صاحب نفسی نیست که نیست
فریادرسی دادرسی نیست که نیست
در خانه اگر کس است یک حرف بس است
دردا که در این خانه کسی نیست که نیست
نقد این شعر از : آرش شفاعی
شعر کوتاه گفتن برخلاف ظاهر آن یکی از سخت ترین حوزه های شاعری است و کسی که در این حوزه وارد می شود، باید از توانمندی های خود اطمینان داشته باشد. در شعر کوتاه ( و از آن جمله رباعی سرایی) یکی از مهمترین نکاتی که شاعر باید به آن توجه داشته باشد این است که باید از کمترین فرصت و با اندک کلمات، بیشترین مفهوم و بار عاطفی و اندیشگی را به مخاطبانش منتقل کند. در شعر کوتاه باید همۀ عناصر و واژگان با یکدیگر ارتباط منطقی و درستی داشته باشند. در شعر کوتاه به دلیل اندک بودن کلمات مورد استفادۀ شاعر، حشو بیشتر به چشم می‌آید. خوشبختانه رباعی هایی که از این دوست شاعرمان می خوانیم، از این جنبه لطمه نخورده است و شاعر به خوبی توانسته است، ارتباطی منطقی و درست میان کلمات را از ابتدا تا انتهای رباعی حفظ کند. این مسأله بهتر و بیشتر از همه در شعر دوم به چشم می خورد:
در ورطۀ عاشقی چه باک افتادن
بر دامن خاک چاک چاک افتادن
از خاکیم و به خاک برمی‌گردیم
از خاک چه باک روی خاک افتادن
روند منطقی حرف شاعر از ابتدا تا انتها، دچار اختلال نشده است و شاعر با وجود اینکه از کلمات تکراری در شعرش استفاده کرده است، دچار تکرار در حرف و بیان نشده است. شاعر در این زمینه خوب و حرفه ای عمل کرده است اما مسأله ای که در شعرهای شاعر، مخاطب را آزار می دهد، اتکای بیش از حد شاعر به بیان مستقیم است. در شعرهای سه گانه ای که از او می خوانیم، تصویر سازی و کشف شاعرانه ای در حوزه تخیل دیده نمی شود. شاعر باید بداند آنچه شعر را زنده و تپنده نگه می دارد و در ذهن و دل خواننده زنده نگه می دارد، تخیل شاعرانه است. با این سطح از توانایی شاعر، او باید به سمت تخیل ورزی در شعرش حرکت کند و از این جنبه شعرش را تقویت کند.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.