آویزان از شاخۀ عشق
عنوان مجموعه اشعار : رباعی 11
شاعر : علی روح افزا


عنوان شعر اول : عشقِ امروزی
دیریست که هم جوان و هم پیری چند
خوردند از عشق در جهان تیری چند
امروز ولی خلافِ سابق ، در شهر...
گویند همه : که عاشقی سیری چند ؟


عنوان شعر دوم : من هستی
از هر چه پلیدی ست مُبرهن هستی
مردانه ترین قالبِ یک زن هستی
از بس که من و تو عاشقِ هم هستیم
انگار که من توام ، تو هم من هستی


عنوان شعر سوم : گلابی
آباد نه ، در خرابی ام بعد از تو
گه زردم و گاه آبی ام بعد از تو
از شاخه ی عشق عجیب آویزانم
انگار که یک گلابی ام بعد از تو
نقد این شعر از : آرش شفاعی
رباعی های شما در مجموع خوب و نشان دهندۀ این است که درحال حرکت به سمت جلو هستید. البته استفاده از برخی شیوه ها و تکنیک هایی که در گذشته به شکلی انبوه و تکراری در رباعی سرایی استفاده شده‌اند، اگر در حد یک تجربۀ شعری بماند خوب است اما اگر بخواهید به آن به عنوان یک تکنیک دائمی برای سرودن شعر در این قالب نگاه کنید، نتیجه بخش نخواهد بود. استفاده از اصطلاحات روزمره و عامیانه و ضرب المثل ها در دوره ای به یک اپیدمی در رباعی تبدیل شده بود و در آن دوران آنقدر از این شیوه استفاده شده است که دیگر هرگونه تکرار آن روش، دست شاعر را پیش مخاطب باز می‌کند. به همین دلیل رباعی اولتان را با این هشدار خواندم که به «دل خوش سیری چند» و جملاتی مانند آن برای نجات بخشی رباعی فکر نکنید. در رباعی های دوم و سوم سعی کرده اید از هنر و فعالیت تخیل و ذهن خود بهره ببرید و همین است که ما را به آیندۀ رباعی سرایی شما امیدوار می کند. اما باید به ریزه کاریهای زبانی و وزنی بیش از این دقت کنید. یکی از این ریزه کاری ها مثلاً در این دو مصرع خودش را نشان می دهد:
خوردند از عشق در جهان تیری چند
یا:
از شاخه ی عشق عجیب آویزانم
در هر دو مورد نحوۀ استفادۀ شما از وزن ایراداتی دارد. کلمات «عشق» و «عجیب» را به صورتی استفاده کرده اید که عین در ابتدای دو کلمه مانند الف شده است. یعنی قوانینی که برای الف و اتصال آن به کار می رود را به «عین» ابتدای کلمه تسری داده اید که اشتباه است. ممکن است گروهی از شاعران از این قانون تخطی کنند ولی به هرحال این نشانۀ ضعف در زبان است و استفاده نکردن از آن بر استفاده کردنش اولویت دارد.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۱
علی روح افزا » یکشنبه 14 مهر 1398
درود بر شما جناب شفاعی گرانقدر ، از قبول زحمتتان بینهایت سپاسگزارم بسیار از محضرتان آموختم ، پاینده باشید

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.