قواعد وزن و قافیه را مطالعه کنید




عنوان مجموعه اشعار : ندارد
شاعر : فاطمه عرب‌اسدی


عنوان شعر اول : ندارد
گفتند مشکلی است که آسان نمی‌شود
دریای عشق بدون طوفان نمی‌شود
می‌خواستند به سنگ، دل شیشه بشکنند
این کعبه تا خدا است ویران نمی‌شود
می‌سوزم از فراق و امید وصال نیست
در آتشی شدم که گلستان نمی‌شود



عنوان شعر دوم : ندارد
آقا بحق عصر پنج‌شنبه، ظهورکن
فرقی ندارد جمعه و شنبه ظهورکن
دیگر قداست رفته از تقویم آقا
اصلا صلاة ظهر یکشنبه ظهور کن

عنوان شعر سوم : ندارد
#افعال_معکوس
تو را با دیگران می‌بینم و اصلا خیالی نیست
دگر آشفته حالان را غمِ آشفته حالی نیست
گذشت آن نامه‌هایی که برایت می‌فرستادم
گذشت آن جمله‌ی پایانیِ《 با تو ملالی نیست》.
نشسته‌ام کنار ساحل و پایم درونِ آب
صدای موج می‌آیدو جایت هیچ خالی نیست.
# عادله_اسدی
نقد این شعر از : آرش شفاعی
سه شعر شما نشان دهندۀ این است که سعی دارید از رسانۀ ارجمند شعر برای بازگویی اعتقادات، مکنونات قلبی و احساسات خود بهره ببرید. این تلاش قابل احترام است اما برای رسیدن به شعری که به اندازۀ دغدغه های ذهنی و احساسی شما، دارای ارج و ارزش باشد؛ هنوز راه درازی در پیش دارید. مهمترین چیزی که در نخستین قدم باید به شعر شما اضافه شود و آن را بالاتر ببرد، توانایی و تسلطی است که باید بر وزن شعر پیدا کنید. شعر بر پایه هایی استوار است و شما هم که قصد دارید در قالب های کلاسیک شعر بگویید، باید این پایه ها یعنی وزن و قافیه را به درستی در شعرتان رعایت کنید. اگر این توانایی در شعر شما وجود نداشته باشد و شعرتان از نظر وزنی دچار ایراد باشد، کل ساختمان شعر فرو می ریزد. برای اینکه بیشتر متوجه منظور من دربارۀ ایراد وزن باشید، شعر دومتان را مثال می زنم.
در مصرع اول سروده اید:
آقا بحق عصر پنج‌شنبه، ظهورکن
برای اینکه این مصرع از نظر وزنی بدون ایراد باشد، مجبوریم دو کلمه را به صورتی تحریف شده و اشتباه تلفظ کنیم یعنی «پنجشنبه» را «پن شنبه» بخوانیم و «ظهور» را «ظهو» یعنی اینکه مخاطب یا مجبور است در این مصرع، از خیر سلامت وزن شعر بگذرید یا از خیر سلامت زبان. اما این تنها ایراد این شعر نیست چون شما در تشخیص و رعایت قافیه هم اشتباه کرده اید. در این شعر پنجشنبه، شنبه و یکشنبه قافیه شده اند. اگر قواعد و قوانین قافیه را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که این قافیه ها مطلقاً غلطند. توصیه می کنم قبل از دست بردن به قلم، قواعد و قوانین وزن و قافیه را به خوبی مطالعه و تمرین کنید. موفق باشید.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.



دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.