گسست زبان و عاطفه
عنوان مجموعه اشعار : غروب سرد
شاعر : كامران مقاميان زاده


عنوان شعر اول : غروب سرد
از غروب سرد مي ترسم بمان اي نازنين
دستهايم سرد و لرزان است گرما آفرين

يار تابستانه من دستهايم را بگير
از تبار سرد دي ماهم بمان اي آتشين

من زميني خشك و سردم تشنه ديدار تو
نور چشمانت چو خورشيدست بهر اين زمين

ذوب خواهد شد يخم در دشت گرم آغشت
سبز مي گردم دگرباره بهارم را ببين

هر نسيمي جز نسيم كوي تو حال مرا
خوش نمي سازد در اين بحبوحه بيداد و كين

هر شب از كابوس هجرانت به بيداري گذشت
خواب با چشمان من قهر است اي رويا ترين

من همان آلونك چشم انتظارم در رهت
خسته از راه آمدي يك دم كنار من نشين

عنوان شعر دوم : .
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : آرش شفاعی
یکی ویژگی خوب شعر شما این است که شاعر سعی کرده است از وحدت موضوعی برای شعر استفاده کند. یعنی از اول تا آخر شعر شاهدیم که نوعی محور عمودی در شعر وجود دارد. تقابل میان گرما و سرما، یخ زدگی و آتش که شاعر سعی کرده است با جلوه های مختلف آن بازی کند، شعر را پیش برده است. اگرچه شاعر در ایجاد این محور عمودی سعی نکرده است به ذهن و تخیل شاعرانه اش زحمت زیادی بدهد، تصویرهایی که او در شعرش آورده است همگی تکراری است، تضادها و تقابل ها هم تازه نیست: سرما و گرما، زمین و خورشد و تناسب ها هم همچنین: خواب و شب. اما به هرحال توجه شاعر به رعایت این محور عمودی نکتۀ قابل توجهی است. اما شعر بیشترین لطمه را از زبان خود خورده است. به نمونه هایی از ضعف زبانی در شعر دقت کنید:
من زميني خشك و سردم تشنه ديدار تو
نور چشمانت چو خورشيدست بهر اين زمين

ذوب خواهد شد يخم در دشت گرم آغشت
سبز مي گردم دگرباره بهارم را ببين
در این دو بیت، میان فضای حسی و امروزی شعر که باید در ایجاد صمیمت عاطفی مؤثر باشد و زبان شعر، تناسبی نمی بینیم. شاعر با استفاده از کلماتی که امروز در زبان منسوخ شده اند مانند «بهر» یا استفاده از «آغش» به جای «آغوش» باعث شده است، شاهد نوعی گسست میان زبان و عاطفه در شعر باشیم. این دو ایراد زبانی و ایرادهای دیگری مانند اینها در شعر هرچه کمتر شوند، شعر موفق تر خواهد بود.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۱
كامران مقاميان زاده » شنبه 28 دی 1398
با عرض سلام و تشكر بابت نقدي كه بر شعرم داشتيد. خوشحالم كه با استفاده از نظرات اساتيد محترم در نقدهاي ارائه شده بر نوشته هاي من، وضعيت رو به بهبود است و انشااله سعي خواهم كرد با تلاش رو به سوي بهتر شدن حركت كنم.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.