اهمیت ایجاد هارمونی در اثر هنری
عنوان مجموعه اشعار : -
شاعر : قادر نوجوان


عنوان شعر اول : جذر و مد
عشق آن است که یکباره دهد بر بادت
در سراشیبی دنیاست بهشت آبادت

عشق تصویر سحرگاهی یک دریا نیست
جذر و مدیست که شب می شکند در یادت

در سکوت شب مرداب نفس سنگین است
رود شو تا که جهان پر شود از فریادت

عشق در خانه ی عادت به نهایت مرده ست
عشق زنده ست در آشفتگی رخدادت

جاده ی یکطرفه حادثه ای خلق نکرد
در بهم خوردن پلکیست تب ایجادت


عنوان شعر دوم : -
-

عنوان شعر سوم : -
-
نقد این شعر از : آرش شفاعی
غزل خوب و جمع و جوری گفته اید و توانسته اید به سلامت آن را به خانۀ پایانی برسانید. دستتان درد نکند و درود به شما و ذوق و استعدادتان. این غزل نشان این است که هم ذاتاً شاعرید و از این قریحه برخوردار، و هم مطالعات تان در حوزۀ شعر و ادبیات امروز قابل توجه است. این ها همه خوب است و مبارک اما نکـته ای که در شعر شما هست این است که هنوز هارمونی کاملی در سرودن و سرودۀ شما رعایت نشده است. برای توضیح این مطلب از شعر خودتان کمک می گیرم و سعی می کنم منظورم را با توجه به همین غزل شما برسانم.
ببنید این بیت:
در سکوت شب مرداب نفس سنگین است
رود شو تا که جهان پر شود از فریادت
یک بیت خوب و منسجم است، توانایی تبدیل شدن به یک تک بیت ماندگار را دارد. هم دارای تخیل است ( تشبیه رود و مرداب به انسان هایی که نفس سنگین یا فریاد بلند دارند.) هم زبان سالم است و ادبی و شاعرانه، هم اندیشه و حرفی پشت بیت است و هم از تقابل میان رود و مرداب که استعاره از ماندن و رفتن هستند، به خوبی استفاده کرده اید. اما یک بیت بعد از همین بیت خوب و منسجم گفته اید:
عشق در خانه ی عادت به نهایت مرده ست
عشق زنده ست در آشفتگی رخدادت
در اینجا مخاطب متوجه نمی شود که «رخدادت» اشاره به چیست و ضمن اینکه بازهم متوجه نمی شود که منظور از آشفتگی رخداد چیست. به عبارت بهتر شعر، رسانگی خود را از دست داده است و مخاطب نمی فهمد منظوری که شاعر داشته چیست. این کنار هم آمدن دو بیت خوب و بد، باعث می شود که در مجموع حس بیت اول و در کل حس مثبت از کل شعر از دست برود. به عبارت دیگر هارمونی و هماهنگی لازم برای شعر وجود ندارد. شاید اگر چند بیت متوسط کنار هم خوب بشینند حس بهتری از این القا کنند که یک بیت خوب درکنار یک بیت بد بنشیند. باز هم منتظر تازه ترین سروده هایتان هستیم.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.