دوفضایی در شعر
عنوان مجموعه اشعار : اشعار کوتاه
شاعر : آزاد چهر


عنوان شعر اول : ترس
از دور نگاه می‌کنی می‌ترسم
مغرور نگاه می‌کنی می‌ترسم
انگار هیولایی و عین بچه
هرجور نگاه می‌کنی می‌ترسم

عنوان شعر دوم : قیافه‌بگیر
قیافه‌بگیری و ایده‌آل منی
بیا و قبول کن که تو مال منی
عجب رژه‌ای درون سرم برپاست
تو نرمش صبحگاه خیال منی

عنوان شعر سوم : بهار
آفاق بموسم بهاران خوشتر
با دوست هوای باد و باران خوشتر
امروز چو من خرابدل بلبل را
فرجام میان گلعذاران خوشتر
نقد این شعر از : آرش شفاعی
بینابین بودن همیشه خوب نیست، همیشه متعادل بودن و حد وسط را نگه داشتن، کار درست و پسندیده نیست؛ حداقل در عالم هنر و ادبیات گاهی لازم است مخاطب و شاعر یکبار برای همیشه تکلیف خودشان را روشن کنند. اول از همه شاعر باید تکلیفش را برای خودش روشن کند. تصمیم بگیرد که قرار است این ور خط باشد یا آن ور خط. قرار است شعر جدی بگوید: از دور نگاه می کنی می ترسم یا اینکه طنز بگوید: انگار هیولایی و عین بچه... تصمیم بگیرد قرار است با زبان امروز حرف بزند: مغرور نگاه می کنی می ترسم یا به زبان نهصد سال پیش: فرجام میان گلعذاران خوشتر و تصمیم هایی از این قبیل.
ممکن است بگویید این حرف ها کلی است و هیچ دلیلی ندارد که شعر از زبان کلاسیک در دوران امروز استفاده نکند، ممکن است بگویید شاعران زیادی در شعرهایشان از فرم شعر طنز استفاده کرده اند و در عین حال شعر جدی گفته اند. ممکن است بگویید این بیت حافظ که:
یارب این نودولتان را بر خر خودشان نشان...
مگر استفاده از زبان و بیان طنز در یک غزل جدی واتفاقاً سیاسی و اجتماعی نیست؟ می گویم چرا همۀ حرف های شما درست است منتها یک اما دارد. اگر شاعری توانسته باشد در شعرش از امکانات متعدد و مختلف بیان، زبان، تخیل و اندیشه استفاده کند و مخاطب را مجاب کند، حرفی نیست. به نظر می رسد مخاطب در شعر شما هنوز مجاب نشده است که بالاخره چه می خواند. برای مجاب کردن مخاطب هم هیچ نسخۀ از پیش آماده ای وجود ندارد تنها یک متن موفق و تأثیرگذار و محکم است که مخاطب را مجاب می کند. تا زمانی که به این مرحله از شعر نرسیده اید باید مواظب اعوجاج های زبانی تان باشید. در ضمن شعر دوم را یکبار دیگر تقطیع کنید و در وزن ببشتر تمرین کنید.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.