باید برای شعر وقت گذاشت
عنوان مجموعه اشعار : ساغر
شاعر : مبینا محمودیان


عنوان شعر اول : فریاد سکوت
گاهی سکوت نشانه پر حرف بودن است
بشنو سکوت من امشب حرف می زند

دستور عشق بود که امشب نگاه تو
حجم عظیم قلب مرا زیر و رو کند

اشکیست پشت مردم چشمم که ناگهان
با خنده های تلخ مرا طعنه می زند

بغضی نهفته پشت صدایم که بعد از این
از هر چه با تو بگویم شعر می شود

اکنون مقدر است کمی هم سخن شویم
آری سکوت من امشب حرف می زند


عنوان شعر دوم : .
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : آرش شفاعی
اگر بخواهم به نسبت سن و سال شما و تجربۀ شاعر در عرصۀ سرودن چیزی بنویسم، باید به همین اکتفا کنم که برخی لغزش ها و مشکلات در شاعری شما به اقتضای سن و تجربه، کاملاً طبیعی است و باید با مطالعه و پشتکار بیشتر حل شود. اما اگر بخواهم به نسبت سروده های دیگری که برای سایت فرستاده اید و راهنمایی هایی که از دوستان شاعر و منتقد، گرفته‌اید؛ چیزی بگویم باید تأکید کنم که به نظر می رسد به عقب رفته‌اید.
تا زمانی که فرصت مناسب و قابل توجهی برای یادگیری نگذارید و با حوصله و دقت، مباحث فنی مربوط به وزن و قافیه و شناخت قالب ها را یکبار برای همیشه نیاموزید و بعد براساس آن آموخته ها، شعر بگویید؛ تجربه کردن و سرودن فایده ای ندارد. شعر شما مشکل وزن دارد، مشکل قافیه هم دارد و مشخص است در شناخت قالب ها تبحر زیادی ندارید. هیچ منتقدی نمی تواند برای همیشه شاعری را که فرصت کافی برای آموختن وزن نگذاشته است، راهنمایی کند. به همین دلیل شعر شما بیشتر از هر چیزی به دلسوزی و حوصلۀ خود شما نیاز دارد. کتاب هایی که برای آموزش عروض و قافیه در دسترس است، تهیه کنید و اصول آن را دقیق و با حوصله بخوانید و یکبار خودتان سعی کنید شعرتان را تقطیع کنید تا به ایراداتش پی ببرید. به قافیه هایتان هم دقت کنید و آنها را براساس اصول فنی قافیه مورد توجه قرار دهید تا بازهم خودتان متوجه ایراداتش شوید. منتظر سروده های تازه و بهتر شما هستیم.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.