به شروع و پایان فکر کنید
عنوان مجموعه اشعار : بینام
شاعر : زهرا غلامی


عنوان شعر اول : بینام
میکشد خنده ای به روی نقاب
با نگاهی که خیس بود از عذاب

مثل یک عکس ، مثل خاطره بود
خنده اش، گیر کرده گوشه ی قاب

سخت جنگیده با تمام وجود
با تفگش ، ولی بدون خشاب

دیگر از بغض و گریه خسته شده
و از اینکه پناه برده به خواب

منتظر مانده است خشک شوند
چشم هایی چلانده روی طناب

با خودش عهد کرده جا نزند
که بخندد ، ولی بدون نقاب

زهرا غلامی.م.

عنوان شعر دوم : بینام
بینام

عنوان شعر سوم : بینام
بینام
نقد این شعر از : آرش شفاعی
همان طور که می‌دانید شروع و پایان یک شعر، دو بخش مهم از هر شعری است. شروع شعر به عنوان دروزاۀ ورود مخاطبان به شعر، اهمیت زیادی دارد چرا که اگر در ابتدا شاعر نتواند مخاطب را به خواندن ادامۀ شعر علاقه‌مند کند، هرچقدر هم که در ادامه شعر خوبی بگوید، از همراهی مخاطبش محروم خواهدشد.
شما در شعرتان نتوانسته‌اید این همراهی را با مخاطب کسب کنید چرا که در همان اول شعر، یک بیت معمولی و دارای ایراد وزنی باعث می‌شود مخاطب از ادامه دادن خواندن شعر انصراف دهد.
ببینید:

میکشد خنده ای به روی نقاب
با نگاهی که خیس بود از عذاب
اما شعر در ادامه می‌تواند خود را اندک اندک بربکشد، بیت‌هایی دارای تصویرهای خوب و قابل قبول، کم کم در شعر دیده می‌شود و تلاش شاعر برای ایجاد روایتی که در آن شاهد شکل گیری شخصیتی هستیم که شاعر در صدد توصیف اوست، دیده می‌شود. اما بازهم درست در جایی که شاعر باید این روایت را به درستی به پایان می‌برد، شاعر انگار کم آورده است و روایت بدون پایان بندی قانع کننده و درست به پایان رسیده است. اگر انرژی بیشتری برای شعرتان بگذارید و به شروع و پایان بندی آن بیشتر و دقیق تر فکر کنید، شعرهایتان می‌توانند از سطحی که امروز هستند، به سرعت ارتقا یابند.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.