توجه همزمان به دو اصل ضروری استعنوان مجموعه اشعار : .
عنوان شعر اول : .
چشم تو كه بسيار شبيهست به روض
بنشسته سياهي اي در او همچون حوض
آن قدر به آن نگاه كردم آن روز
كآخر به درون آن نمودم من خوض

عنوان شعر دوم : .
اينجا پسري درون خود جمع شده
آتش بگرفته ،آب چون شمع شده
با سيلي برف در كف كوچه ما
يك گوشه همه كودكي اش قمع شده
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : آرش شفاعی
یکی از تکنیک‌های مرسوم و آشنا برای ایجاد آشنایی زدایی در شعر استفاده از قافیه‌هایی است که قبلاً کمتر استفاده شده یا اصولاً استفاده نشده است. این امر کارکرد زیبایی شناسانۀ روشنی دارد و به ایجاد لذت کشف در مخاطب کمک زیادی می‌کند اما در هر نوآوری باید به جز زیبایی شناسی به اصل رسانندگی هم توجه داشت یعنی توجه داشت که مخاطب باید با قافیه‌های جدیدی رو به رو شود که در زبان جاری و روزمره کارکرد دارد و مخاطب آنها را می‌شناسد. در شعر شما این اصل رعایت نشده است و مخاطب برای درک معنای قافیه‌های جدید حتماً نیازمند رجوع به لغت‌نامه هاست.
انتخاب کلمه براساس لغت نامه و انتخاب قافیه‌هایی غیرمعمول مانند روض و خوض باعث شده است زبان در شعر شما افت شدیدی کند ضمن اینکه مخاطب اصولاً حوصلۀ این را ندارد که برای درک معنای یک شعر دوبیتی مدام به لغت نامه مراجعه کند.
ضمن اینکه تلاش شما برای نوآوری را درک می کنم و به آن احترام می‌گذارم، شما را به این مسأله هم توجه می‌دهم که زبان شعر نباید چیزی ورای زبان مورد استفاده باشد و فاصله گرفتن زبان از زبان روز، باعث می‌شود ارتباط مخاطب با شعر ضعیف شود.
منتظر تجربه‌های شعری تازه تان هستیم.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۱
حسين حيدري » دوشنبه 01 دی 1399
سلام و عرض ادب سپاس از نقدشما و امعان نظر و تدقيق در شعر اين حقير. كاملا موافقم به روي چشم رعايت خواهد شد.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.