شعر قابل پیش بینی شده است
عنوان مجموعه اشعار : افسون نگاه
شاعر : علیرضا صابری


عنوان شعر اول : افسون نگاه
درآن نگاه ندانم چه دید وشاعر شد ★
که ناگهان غزلی آفرید و شاعر شد ★

نسیمی از لب مستی نسیمی از مویی★
به خاطر کلماتش وزیدوشاعر شد ★

واز قوافی موزون باغ گیسویی
جناس ومشتق وایهام چیدو شاعر شد

به شاخه ی ابدیت دودست کوتاهش
نمی رسید که آهی کشید و شاعر شد

به پای آن همه زیبایی و دل آرایی ★
نشست ودست ودلش را برید و شاعر شد ★

فضای خلسه ی او پرشد از جنون و سرود ★

غزل ترانه رباعی سپید و شاعرشد★

خلاصه تیر نگاهی شگرف و رمز آلود
کمانه کرد ودلش را درید و شاعر شد
..........................................................................

عنوان شعر دوم : شعری برای ارایه نداریم


عنوان شعر سوم : شعر نداریم
نقد این شعر از : آرش شفاعی
در یک نگاه کلی شما شاعری هستید که بر اسباب و ابزار شاعری تسلط نسبی دارید، وزن و قافیه را می‌شناسید و زبان شاعرانه تان هم در مجموع ایرادات بزرگ و چشمگیری ندارد. یعنی می‌توانید با کمی مهارت بیشتر و تجربه افزون تر، به راحتی شعرهایی بگویید که از این غزل و آثار فعلی تان بهتر و منسجم تر باشد.
پس دربارۀ این شعر نمی‌خواهم از ایراداتی درخصوص وزن و زبان و مانند آن صحبت کنم بلکه می‌خواهم دربارۀ اهمیت انتخاب در نزد شاعر سخن بگویم. در شعر بخصوص شعر کلاسیک، انتخاب های نخست شاعر برای شکل دادن و فرم بخشیدن به شعر اهمیت زیادی دارد. این انتخاب ها می تواند سرنوشت شعر را عوض کند و در صورت انتخابی درست و حرفه ای، شاعر پیشاپیش برای خود آزادی عملی می‌خرد که به قیمت موفقیت در شعر ختم می شود. در این شعر به نظر من شما انتخاب اولیه درستی نداشته اید. به ردیف شعر توجه کنید: «و شاعر شد» این انتخاب باعث شده است دایرۀ انتخاب های بعدی شما به شدت محدود و محصور شود و مجبور شده‌اید در چهارچوبی خاص حرکت کنید و بدتر از همه اینکه شعر در یک سیکل تکرارشونده افتاده است که می‌توانست تا ابد ادامه پیدا کند. از طرفی هیچ خلاقیتی هم به خرج نداده‌اید که در طول شعر این چرخۀ تکراری « فلان کار را کرد و شاعر شد» قطع شود. به همین دلیل از بیت دوم به بعد، شعر به صورتی خسته کننده قابل پیش بینی می‌شود و قابل پیش بینی بودن برای شعر که هنری است مبتنی بر آشنایی زدایی، ایراد بزرگی محسوب می‌شود.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.