نقد یک شعر از خانم صبا رضوی
عنوان مجموعه اشعار : -
شاعر : صبا رضوی


عنوان شعر اول : -
مگر اشکی مرا راحت کند زین غصه چون باران
که مثل بغض در بندم «گرفتار گرفتاران»

نه موسایی که بشکافد دل سخت و سیاهم را
نه عیسایی به احیای عروق سرد مرداران

مپرس از من که حالم را درخت بید می‌داند
سرافکنده کنار سرو و هم جمع ثمرداران

مپرس از من که چون هاجر سبوی تشنگی در بر
گرفتار سراب زندکی در مرگ شنزاران

مزن طعنه به من ساقی! ز مستی‌های پی در پی
که من می‌خواره‌ای مستم میان خیل خون‌خواران

شبیه مادری مجروح در مخروبه‌های غم
شبیه گریه‌های کودکی در زیر بمباران
نقد این شعر از : طیبه شامانی
دوست خوب و شاعرم
سلام
هم این شعر لذت بردم و هم شعرهایی را که قبلا برای پایگاه فرستاده‌ای خواندم و خیلی زیاد لذت بردم. با توجه به سن کم خیلی خوب شعر می‌نویسی
دوستان خوبم، خانم انسیه موسویان، خانم هاشمی، و آقای بکتاش نکات ارزشمندی را در مورد شعرهایت گفته‌اند. من هم چند نکته را که به ذهنم می‌رسد برایت می‌نویسم
صبا جان
شعرت از نظر ادبی و ساختاری با استفاده از تشبیه‌ها و تصاویر زیبا، احساسات درد و غم را به تصویر می‌کشد. زبان شعری، غنی است و واژگان انتخابی، متناسب با موضوع است. تشبیهاتی همچون تشبیه مصراع دوم "که مثل بغض در بندم گرفتار گرفتاران" و این تشبیه در مصراع ششم: "سرافکنده کنار سرو و هم جمع ثمرداران" زیبایی و قدرت تصویرسازی این شعر را بیشتر می‌کنند. از نظر موضوعی، شعر به احساسات انزوا، درد، و اشتیاق به آزادی و رهایی اشاره دارد.
همچنین، تصویرسازی از مادر مجروح و گریه‌های کودکی در زیر بمباران، به درد و رنج جنگ و خشونت اشاره می‌کند و دیدگاه شاعر بسیار انسان‌دوستانه و اخلاقی است.

در مجموع، این شعر از لحاظ ادبی و ساختاری غنی و شاعرانه است و با تصاویر زیبا و احساسات عمیق، خواننده را به عمق درد و رنج می‌کشاند. همچنین بازتاب سواد و اطلاعات تاریخی شاعر در شعر مشخص است و این زیبایی شعر را دوچندان می‌کند و خواننده را به وجد می‌آورد.

از آن جا که در شعرت ایراد وزنی نداری و این جای تبریک دارد، از لحاظ ساختار به تو پیشنهاد می‌کنم که به پایان‌بندی و بیت پایانی شعرت دقت بیشتری بکنی، برای مثال اگر دو بیت پایانی شعرت را با هم جا به جا کنی، بیت:
مزن طعنه به من ساقی، ز مستی های پی در پی
که من می‌خواره‌ای مستم میان خیل خون‌خواران
بیت بهتری برای پایان شعرت خواهد بود

در شعر امروز بهتر است هرچه بیشتر از شعر تک‌بیت‌محور و سنتی که با جابجایی ابیات هیچ ضربه‌ای به شعر وارد نمی‌شود، بپرهیزیم و به جای آن شعرهای روایی بنویسیم که سیر و تحول و منطقی را دنبال می‌کنند.
منتظر شعرهای جدید و قشنگت هستیم

منتقد : طیبه شامانی
دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.